EGZOZ MUAYENE

admin 0 Yorumlar 27 Aralık 2022
egzoz emisyon ölçüm

EGZOZ EMİSYON DEĞERİ ÖLÇÜMÜ

 

Araç genel muayenesi, soğutuculu dorse muayenesi, çekici muayenesi, yarı römork muayenesi, motorlu karavan muayenesi gibi kavramların dışında araçlarınızın emisyon değerini ölçerek doğaya daha az zarar verilmesini amaçlayan bir de egzoz gazı emisyon ölçümü yapılmaktadır. Eğer ölçüm değerleriniz standardın altında kalır ise gerekli tamiratın yapılması gerekir, araç muayenesinde olduğu gibi egzoz muayenesinden geçemeyen araçların da trafiğe çıkması yasaktır.

Egzoz borusuna ölçüm cihazının takılması ile aracınız çalışır vaziyetteyken ara ara tam gaz verilerek yapılan bir ölçümdür.

Araç genel muayenelerinden farklı olarak TÜVTÜRK muayene istasyonları dışında yetkili tamirhaneler ve yetkili işletmelerce de egzoz muayenesi yapılmaktadır. Arama motorları üzerinden size en yakın egzoz muayene istasyonlarının adres bilgilerine erişebilirsiniz. Bu işletmelere internet üzerinden herhangi bir ücret ödemeniz ve randevu almanız gerekmez, dikkat etmeniz gereken husus buranın egzoz muayene konusunda yetkili bir işletme olmasıdır.

Önceki senelerde egzoz emisyon kartına muayene yapılan sene için pul yapıştırılırken şimdilerde T.C. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı sistemine kaydedilmekte ve size kısa mesaj ile ölçümün onaylandığı bilgisi, geçerlilik süresi bilgisi iletilmektedir. Ücret ödendi makbuzu sizlere 5-10 dakikalık muayene bitiminde hemen teslim edilmektedir.

0312 586 30 44 ve [email protected] T.C. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı iletişim telefon ve mail adresidir.

Egzoz muayene ücreti:

110 ₺ (2022)

177 ₺ (2023)

Egzoz muayenesini zamanında yaptırmamanın cezası ise                                                 

Eğer trafikte egzoz muayenesiz çevirmeye girerseniz;

2.815₺ (2022)

6.277₺ (2023)

ceza ödemek durumunda kalabilirsiniz. Diğer trafik cezalarında olduğu gibi %25 erken ödeme indirimi (15 gün içinde ödeme yaparsanız) geçerlidir.

e-devlet şifreniz ile egzoz muayene sorgulama ekranından egzoz muayene bilgilerinize ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap